PAMIĘĆ 81

Informujemy, że Szkoła Podstawowa  nr 13  z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana III Sobieskiego w Tychach   przystąpiła do realizacji projektu Pamięć 81 „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. Szczegóły na stronie pamiec81.pl/index.php/o-projekcie/.

Miejsce historyczno-patriotyczne w naszej szkole

UCZESTNICTWO W WYKŁADACH

6 i 12 października  uczestniczyliśmy w wykładach  dla nauczycieli, zorganizowanych przez WOM w Katowicach.

Pierwszy wykład – Temat: Zdarzenia, które obudziły „ducha wolności”,  6 października 2021, poprowadził dr Dariusz Węgrzyn, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych  w Katowicach.

Drugi wykład – Temat: „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko – Dąbrowskiego”, 12 października 2021, poprowadził  dr Jarosław Neja IPN, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

ŚWIADEK HISTORII- NOTACJA

7 października zgłosiliśmy  świadka wydarzeń, uczestnika walk na kopalni „Wujek” w grudnia 1981r. do notacji przez IPN.

KONKURSY

Zachęcamy wszystkich chętnych uczniów  naszej szkoły do udziału w wojewódzkich konkursach historycznych pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty :

1. Konkurs plastyczno-literacki „Tropiciele historii”- poszukiwanie ludzi SOLIDARNOŚCI- regulamin w załączniku.
  2. Konkurs literacki „ Stan wojenny we wspomnieniach moich bliskich”- regulamin w załączniku.

Terminy nadsyłania prac do 8 listopada.

Konkurs-Tropiciele-historii

Stan-wojenny-we-wspomnieniach-naszych-bliskich

Projekcja filmu pt. Nie zabierajcie Mamy- 18.10.2021r.

Uczniowie klasy  siódmej i ósmej obejrzeli  film dokumentalny pt. „Nie zabierajcie Mamy”, który  przedstawia historię działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).

W oparciu o wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek,  filmu ukazuje, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie, a także  uwydatnia metody działania komunistycznego aparatu terroru.

UCZESTNICTWO W KONFERENCJI

27. 10. 2021     uczestniczyliśmy w konferencji    pt. „Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”, która odbyła się  na Jasnej Górze w Częstochowie.

Wykład poprowadzili : Beata Mackiewicz, kierownik Wydawnictwa Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Soli Deo oraz o.  dr  Grzegorza Prusa, paulin dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.